Kajaki, spływy kajakowe – Wałcz
Uczestników spływów kajakowych rzeką Dobrzycą zachęcamy do przystanku w miejscowości Rudnica. To tam dla entuzjastów wspinaczki zorganizowano zawieszony w koronach drzew Park Linowy. Znakomicie bawić się tam będą zarówno dorośli jak i dzieci. Trasy mają zróżnicowany poziom trudności. Podczas gdy dzieci będą harcować na nisko rozciągniętych trasach o stopniu trudności „0”, dorośli mogą skorzystać z okazji by poczuć wiatr we włosach na tyrolce.
Odległość parku od Wałcza to zaledwie 6,2 km, więc to już rzut beretem do samej stolicy Pojezierza Wałeckiego, która ma bardzo atrakcyjną ofertę dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Zarówno amatorów spływów kajakowych, jak spacerowiczów i rowerzystów z pewnością urzeknie Wałecka Aleja Gwiazd Sportu, która przechodząc w promenadę, a następnie leśną alejkę doprowadzi do Wiszącego Mostu. Warto wspomnieć, że jest to najdłuższy most w Polsce, a trzeci co do długości w Europie, zawieszony nad jeziorem. Z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok. Z jednej strony Jezioro Raduń wciska się w Wałcz, malowany jak na widokówce, gdzie pośród lasów spostrzec można wieżę ciśnień oraz kilka historycznych budynków (m.in. Kolegium Jezuickie w Wałczu – obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielskiego z Oddziałami Sportowymi w Wałczu). Z drugiej – liczne przystanie żeglarskie i pomosty należące do Centralnego Ośrodka Sportowego Przygotowań Olimpijskich (COS OPO), gdzie sportowcy z całej Polski przyjeżdżają na treningi w zakresie lekkoatletyki i sportów wodnych. Po spacerze COS OPO zaprasza do kawiarenki m.in. na wspaniałą kawę mrożoną.
Pasjonatom historii polecamy prywatne Muzeum Wału Pomorskiego zlokalizowane na obrzeżach miasta na trasie Wałcz – Gorzów (tuż za COS OPO w Wałczu). Oprócz niecodziennych historii związanych z II Wojną Światową, opowiadanych przez właściciela, można także zobaczyć pojazdy wojskowe oraz środki lokomocji z okresu PRL. Właściciel, po uprzednim umówieniu, może również przygotować zajęcia militarne dla grup zorganizowanych.
Tych z Was, którzy ze względu na kapryśną pogodę, musieli przełożyć spływy kajakowe na następny dzień, zaprasza Muzeum Ziemi Wałeckiej oraz skansen Grupa Warowna „Cegielnia”. Te dwa miejsca zapewnią atrakcje na cały dzień. W muzeum do dyspozycji zwiedzających udostępnione są wystawy stałe dotyczące lokalnych tradycji i wykopalisk archeologicznych oraz okresowe np. Wojsko Polskie w Miniaturze, Wałcz w obiektywie, Świat ikon i wiele, wiele innych. Nieopodal muzeum znajduje się zabytkowy budynek Poczty Polskiej (miłośnicy magnesików mogą tu zakupić magnesy z Wałcza i Pojezierza Wałeckiego ). Z kolei „Cegielnia” ulokowana jest na obrzeżach Wałcza. Dla zwiedzających udostępniono odkopane i oczyszczone bunkry z oryginalnymi napisami z okresu II Wojny Światowej, wystawę pojazdów wojskowych oraz zdjęć z tego okresu. Dla fanów magnesików polecamy sklepik w „Cegielni”. Znajdziecie tu magnesy z pojazdami militarnymi z okresu II Wojny Światowej.
Natomiast, jeżeli nie macie ochoty nigdzie się ruszać, a dysponujecie wolnym popołudniem i chcielibyście doświadczyć czegoś ciekawego, zapraszamy na warsztaty do Rysunkowej Lawendy (która także dojedzie do Was). Zajęcia outdoorowe, rysunkowe i kreatywne dopasowane są do każdej z grup indywidualnie. Mogą z niej skorzystać także grupy dzieci objętych edukacją wczesnoszkolną i przedszkolną.