Kajaki, spływy kajakowe – Piława

Piława  –  niezwykle urokliwa rzeka, która wypływa z jeziora Komorze i  ma długość 85 km. Uznawana jest za jedną najpiękniejszych rzek Polski – niezwykle malownicza i ciekawa pod względem krajobrazowym .

Kajakowy labirynt  prowadzi przez pełne magii i uroku Zalewy Nadarzyckie.  Piława to łatwy szlak wodny,  który jest przyjazny nie tylko dla początkujących
kajakarzy, ale również dla rodzin z dziećmi. W swym górnym biegu rzeka  łączy kilka jezior , natomiast w części środkowej przecina lasy, ukazując pas umocnień wojskowych Wału Pomorskiego. Dolny odcinek Piławy to teren  niezalesiony o wysokich, ale ciekawych brzegach.

Nurt rzeki urozmaicają liczne bystrza oraz głazy.  Piława wpada do zaporowego jeziora Dobrzyca , by tam połączyć się z Gwdą.

Piława

Dluga Trasa

Dlugosc Rzeki
Trudnosc trasy

Spływy kajakowe - PiławaPiława to łatwy szlak wodny, który jest przyjazny nie tylko dla początkujących kajakarzy, ale również dla rodzin z dziećmi. Spływy kajakowe Piławą każdemu dostarczy niezwykłych wrażeń, zarówno przyrodniczych, jak i historycznych.

Nad jeziorem Pile położone jest Borne Sulinowo. Przed II wojną światową była tu baza wojsk niemieckich i poligon. W 1936 r. Niemcy ukończyli budowę miasteczka militarnego dla szkoły artylerii Wermahtu. W 1939 r. zorganizowali obóz jeniecki, który funkcjonował do czerwca 1940 r. Przetrzymywany był tutaj m.in. Leon Kruczkowski, a także duża część żołnierzy Powstania Warszawskiego. Na początku 1945 r. miejscowość zajęli Rosjanie, utrzymując jej militarny charakter. Rosjanie utworzyli tutaj bazę Północnej Grupy Wojsk. Wojska rosyjskie opuściły Borne Sulinowo 12 października 1992 r., a miasto zostało przekazane władzom cywilnym. Dzisiaj miasteczko rozwija się turystycznie, a jego walory krajobrazowe są nie do przecenienia.

Kajaki - PiławaNiezwykle ciekawą miejscowością są także Nadarzyce. Pierwsza wzmianka o tej królewskiej wsi pochodzi z 1586 r. W okresie II wojny światowej funkcjonował we wsi Stalag II Roderitz (niemiecka nazwa Nadarzyc), w którym śmiercią głodową zgładzono ponad 12 tys. jeńców radzieckich. W pobliżu wioski znajduje się lotnisko wojskowe Nadarzyce oraz 21 Centralny Poligon Lotniczy. Warto wspomnieć, że funkcjonuje tutaj jedyne czynne bombowisko w Europie. Poligon pozwala wojskom lotniczym przeprowadzać wszystkie rodzaje zadań, łącznie z bombardowaniami.

Atrakcyjnym miejscem są również Zdbice – miejscowość, którą po raz pierwszy wzmiankowano w 1239 r. jako wieś królewską. W okolicach Zdbic toczyły się najcięższe walki o przełamanie Wału Pomorskiego. To tutaj znajdowało się kilkanaście żelbetonowych schronów bojowych, obsadzonych przez wojska niemieckie. Uzupełniała je mozaika rowów przeciwczołgowych i strzeleckich, kanałów zalanych wodą oraz zapór i pól minowych. W Zdbicach możemy zwiedzić Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego. Pod koniec maja w Zdbicach odbywa się co roku SurviWał Pomorski – jest to międzynarodowy ekstremalny bieg z przeszkodami.

Spływy kajakowe Piławą nie będzie ważny, jeżeli choć na chwilę nie wpadniemy do Szwecji. Ta królewska wieś została lokowana 10 kwietnia 1590 roku, ale przywilej osadniczy został jej wydany dopiero w 1626 r. Możemy w Szwecji zwiedzić neogotycki kościół z 1887 r., co w niektórych domach podobno możemy skosztować miejscowego przysmaku – kiszki szwedzkiej.

Po około dwóch godzinach oczom kajakarza ukazuje się nadal czynna pstrągarnia, która powstała w miejscu starego młyna i wymusza na turyście przenoskę. Dobijamy więc do lewego brzegu rzeki i po ułożonych oponach przechodzimy na drugą stronę mostu.

Spływy kajakowe - Piława 2Spływając Piławą nie sposób przeoczyć umiejscowionego na pagórku, po prawej stronie rzeki, przed mostem drogowym kościoła z czerwonej cegły. To Kościół Filialny pw. Narodzenia Matki Bożej we wsi Głowaczewo. Pierwsze wzmianki o tej budowli datowane są na 1628 rok., jednak ówcześnie był to drewniany mały kościółek, który przetrwał aż od XIX w. Obecna konstrukcja wzniesiona została w 1865 roku w stylu neoromańskim. Warto podkreślić, że w jego budowę ogromny wkład mieli mieszkańcy, zarówno poprzez wpłacanie datków jak i wkład siły fizycznej. W okresie PRL właśnie w tym kościele duża część służb mundurowych, oficjalnie nie mogących zawrzeć związku małżeńskiego przed Bogiem, tam właśnie ślubowała miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Następne kilometry malownicza rzeka pokonuje szybko, czasami zdarzają się pojedyncze przeszkody w jej nurcie. Po krótkiej chwili czujne oko na horyzoncie dojrzy porozrzucane, pojedyncze zabudowania we wsi Czechyń.

W miejscowości Zabrodzie Dobrzyca wpada do Piławy. Znajduje się tu także jezioro zaporowe. Utworzona zapora posiada niecodzienny jaz w postaci głębokiej betonowej studni. Tu musimy przenieść kajaki. Następnie wpływamy do malowniczej wsi Kręspko.

Pod koniec spływu warto zatrzymać się w Dobrzycy, by zobaczyć nieczynną już elektrownię wodną, która została wybudowana w latach 1909 – 1911. Przez wieś przepływa także rzeka Głomia oraz Gwda, do której wpada Piława.