Kajaki, spływy kajakowe – Dobrzyca
Dobrzyca to rzeka dorzecza Warty. Jest prawym i największym dopływem Piławy. Wypływa koło wsi Łubowo, 8 kilometrów na wschód od Czaplinka. Szlak kajakowy Dobrzycy ma długość 60 km. Dla kajaków dostępny jest od jeziora Machliny Duże. Jednak przy niskim stanie wody, na jej górnym biegu napotykamy na dość liczne mielizny, co wiąże się z koniecznością holowania kajaków na długich odcinkach. Dlatego też najlepiej jest zaczynać spływ Dobrzycą nieco niżej – w Nowej Wsi albo w Iłowcu. Kolejne miejscowości na szlaku Dobrzycy to Dobrzyca (koło Rudek), Golce, Rudnica, Ostrowiec, Czapla, Tarnowo i Zabrodzie, gdzie rzeka ma swoje ujście do Piławy. Nieco wcześniej, w okolicach Wałcza, Dobrzycę zasilają dwa dopływy – Kłębowianka oraz Piławka. Średnia szerokość rzeki waha się od 6 do 7 metrów, natomiast głębokość od 0,7 do 1 metra.
Dobrzyca to niezwykle malowniczy szlak kajakowy. Organizowane na niej spływy kajakowe z pewnością zaciekawią każdego. Na całej swej długości płynie przez dziewicze leśne tereny Pojezierza Wałeckiego, skrzętnie omijając jeziora. Silnie meandrując rzeka ukazuje kajakarzom bogactwo fauny i flory zarówno na brzegach, jak i w swym nurcie. Krajobrazowo szlak kajakowy Dobrzycy jest przepiękny i zdecydowanie dziki, jeżeli chodzi o przyrodę, a jej szybki nurt sprawia, że jest to najpóźniej zamarzająca rzeka w okolicy. Spływy kajakowe Dobrzycą to nie tylko zachwyt naturą i jej bogactwem, to też ogromna dawka adrenaliny dla kajakarzy. Podczas spływu z łatwością można spotkać bobry i ich żeremia, sarny, jelenie i inne zwierzęta. Trochę zwalonych do wody drzew zmusza kajakarzy do wyjścia z kajaka. Duża aktywność bobrów, które upodobały sobie właśnie Dobrzycę oraz naturalna erozja tworzą uroczyska, dzięki czemu rzeka jest trudniejsza i inna aniżeli Piława czy Rurzyca.
Dobrzyca
Popularna
Spływ kajakowy Dobrzycą możemy podzielić na trzy odcinki.
- Machliny – Golce /20 km/. Wypływ Dobrzycy z jeziora Machliny Duże znajduje się niedaleko wieży obserwacyjnej, z której rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę. Początkowo rzeka jest bardzo wąska i płytka. Do leśniczówki w Nowej Wsi Dobrzyca płynie pośród lasu w dolinie o szerokości 2-3 metrów, często też podpływa do wysokich zboczy. 13-kilometrowy odcinek Dobrzycy z Nowej Wsi do miejscowości Golce jest jednym z najbardziej malowniczych odcinków szlaku. Niedaleko wsi Iłowiec napotykamy na małe spiętrzenie wody – jest to pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las, często rozwidlając się na wiele odnóg. We wsi Golce musimy przenieść kajaki obok zabytkowego nieczynnego młyna wodnego.
- Golce – Ostrowiec /15 km/. Za Golcami Dobrzyca nagle zwęża, a jej nurt przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie. Brzegi rzeki wyraźnie wznoszą się nad linię wody. W starorzeczu rosną pomnikowe wiekowe dęby – kiedyś pomniki przyrody, które zjadły bobry (jak niegdyś myszy zjadły Popiela). W końcu dopływamy do niezwykle ciekawego, jednego z największych w Polsce parku linowego, usytuowanego przy samej rzece (niektóre z tras rozciągają się ponad rzeką). Dalej Dobrzycę zasilają dwa dość duże dopływy – Piławka i Kłębowianka.
- Ostrowiec – Tarnowo /24 km /. We wsi Ostrowiec przy moście drogowym, pod którym przepływa Dobrzyca, jest niewielki wodospad, można tu przenieść kajaki lub spokojnie bez wiosłowania poddać się nurtowi rzeki by przepłynąć. Od wodospadu szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie dużymi zakolami wśród lasów. Przed wsią Czapla napotykamy małe spiętrzenie wody obok zabytkowej kuźni wodnej z końca XVIII wieku, tzw. lemieszarni.
Jednak my, ze względu na panujący niski stan wód, proponujemy podzielić Dobrzycę na trzy odcinki:
- Iłowiec – Rudnica /czas płynięcia ok. 6 godzin/;
- Rudnica – Ostrowiec /czas płynięcia ok. 4,5 godziny/;
- Ostrowiec – Tranowo /czas płynięcia ok. 5 godzin/.
Podczas spływu kajakowego Dobrzycą mijamy dwa rezerwaty przyrody:
1.1. „Golcowe Bagno” – to rezerwat o powierzchni ponad 124 ha, w którym chronione są dynamicznie rozwijające się torfowiska mszarne. Tworzą one bardzo malownicze miejsce i dlatego nowożeńcy wykorzystują je do swoich sesji zdjęciowych. Rezerwat ten rozciąga się pomiędzy Dobrzycą a Piławą.
1.2. Rezerwat „Glinki” o powierzchni około 25 ha. W tym rezerwacie prawnej ochronie podlega unikalny drzewostan bukowy, dębowy, lipowy oraz graby. Wśród chronionych roślin możemy znaleźć tutaj wawrzynek wilczełyko oraz lilie złotogłów. Poza tym w rezerwacie ochronie podlegają wszechobecne bobry, bociany czarne, żurawie, orły bieliki a także rybołowy.
Możemy też z bliska przyjrzeć się zabytkom kultury. Należy do nich wiejski kościół w Golcach z 1669 r. o szachulcowej konstrukcji. Jest to jednonawowy kościół z barokowym wyposażeniem. Tu także, podczas przenoski, zatrzymujemy się, by podziwiać młyn wodny. W Człopie znajduje się żydowski cmentarz (kirkut) założony na początku XVII wieku.
60-kilometrowy szlak Dobrzycy jest dobrze zagospodarowany. Dostarcza kajakowiczom wielu wrażeń, zachwyca każdego, mimo że nie jest najłatwiejszy. Stanowi wyzwanie i dlatego tak chętnie wybierają go kajakarze.